tevékenységre jellemző kereset

Tevékenységre jellemző kereset

Az szja törvény 3§ 86. pontja alapján a tevékenységre jellemző kereset fogalma

A magánszemély főtevékenységére jellemző, a piaci viszonyoknak megfelelő díjazás.

Megállapítása

A 3§ 9.e. pont alapján a tevékenység piaci viszonyoknak megfelelő díjazás az az ellenérték, amely a személyes közreműködő, az egyéni vállalkozó

  • képzettségét,
  • szakmai gyakorlatát,
  • tevékenységének többféleségét,
  • fő-, kiegészítő- vagy másodállás jellegét,

Egyéni vállalkozó 2010

2010-ben nagyrészt nem változott a nem evás és nem átalány-adózó egyéni vállalkozó járulékfizetési kötelezettségeinek terhelése, azonban érdemes áttekinteni, mely tételekből állnak ezek:



  • 27 %-os társadalombiztosítási járulék (24 %-os nyugdíjbiztosítási + 2 %-os egészségbiztosítási járulék + 1 %-os munkaerő-piaci járulék)

  • egyéni járulékként 9,5 % nyugdíjjárulék, 6 % egészségbiztosítási járulék és 1,5 % egészségbiztosítási járulék

TB 2010

A tevékenységre jellemző kereset (TJK)

Január 31-ig nyilatkozni kell az egyéni vállalkozónak, illetve az egyidejűleg több társas vállalkozásban személyesen közreműködő tagnak arról hogy melyik társas vállalkozásban választja a TJK megfizetését (a közreműködés nem szüntethető meg egyéni vállalkozásban, csak magának az egyéni vállalkozásnak a szüneteltetésével és olyan vállalkozásokban, ahol azt törvény vagy más megállapodás kizárja). Ezt a nyilatkozatot a havi járulékbevallásban is szerepeltetni kell.

Napi teszt


Napi Tipp

Levonható-e a személygépkocsi ÁFA-ja?

A személygépkocsi, a 125 cm3-nél nagyobb hengerűrtartalmú motorkerékpár (vtsz. 8711-ből), a jacht (vtsz. 8903.) és az egyéb...